Mate

Účinky čajov » Mate


 

Do Európy prišlo maté z Južnej Ameriky. Je to posvätná bylina Cezmína paraguajská. Hoci nejde o typický pravý čaj, zaužíval sa pre neho i tento názov - čaj Maté.

 

Keď pred viac než 500 rokmi pristál na brehoch Ameriky Kolumbus, zistil, že vtedy bol tento nápoj podávaný veľmi často na privítanie návštevníkov. Ale pozornosť mu začali venovať až Jezuiti, kt. sa v Južnej Amerike usadili. Začali cezmínu pestovať a neskôr sa rozšíril jej vývoz do Európy.

Podľa archeologických nálezov bolo maté váženou bylinou už pred naším letopočtom. Indiáni mali vo zvyku vkladať si listy cezmíny do úst a prežúvať ich. Bol to nápoj juhoamerických kovbojov, kt. ho večer popíjali pri ohni, aby tak nabrali silu na ďaľší deň.

 

Cezmína paraguajská je stále zelený strom ktorý dorastá až do výšky 15m. Zberajú sa celé konáre a listy. Pestuje sa predovšetkým v Argentíne, Brazíli, Paraguaji, Uruguaji a Chile. Listy sú oválne, s mierne zubatým okrajom, dĺžky 5-10cm a šírky 4-5cm. Kvitne od októbra do decembra a plody má od marca do júna.

 

Maté má charakteristickú chuť a arómu.

 

Na čaj sú vhodné mladé lístky zo stromu, kt. sa s vetvičkami rozložia na zem a okolo sa zapáli oheň, kt. spôsobí prvotné praženie. Potom sa vetvičky sušia, usušené sa nahádžu do jám v zemi a nahrubo sa rozdrvia. Potom sa ďalej drvia, odstraňujú sa vetvičky a ďalej sušia až nakoniec sa po niekoľkonásobnom drvení, preosievaní a miešaním dostane zelené maté. Ak sa ešte opraží, vzniká maté pražené. Pre vysoký obsah kofeínu v kombinácii s ostatnými látkami má pozvoľný a rovnomerne pôsobiaci účinok. Preto má práve Maté veľký význam pre domorodých obyvateľov, kt. bez prísunu potravy vydržia dlhodobé fyzické záťaže.

 

Existuje veľa dôvodov prečo piť Maté. Základným dôvodom je, že maté je chutné. Lístky obsahujú veľké množstvo kofeínu, kt.v kombinácii s ostatnými zložkami povzbudzuje podobne ako konzumácia kávy, alebo čaju. Okrem kofeínu obsahuje viac ako 20 aminokyselín, vitamíny B1, B2, C. Zastúpené sú minerálne látky ako mangán, magnézium, vápnik, železo, fosfor. Maté pôsobí zároveň močopudne, podporuje trávenie, napomáha pri odburávaní tukovej vrstvy v tele.

 

Veľa ľudí dodržiavajúcich najrôznejšie diéty v ňom objavia vhodný doplnok svojho snaženia.

 

Liečivé účinky:

-zvyšuje a posilňuje imunitu, urýchľuje dobu liečby

-pomáha pri detoxikácii tela, vyplavuje škodliviny z tela

-znižuje krvný tlak, uvoľňuje periférne cievy

-ukľudňuje nervový systém, dokáže ukľudniť rozrušený organizmus

-upravuje chuť do jedla, upravuje trávenie

-pomáha pri zápchach, slúži k úprave pravidelnosti peristaltiky čriev

-lieči nespavosť, podstatne zlepšuje spánok

-spomaľuje starnutie

-znižuje telesnú teplotu

-upravuje hladinu cukru v tele a hladinu cholesterolu v krvi

-znižuje príznaky alergických reakcií - senná nádcha

-posilňuje ako myseľ tak i telo, zlepšuje pamäť a rýchlejšie myslenie, spôsobuje vyššiu aktivitu, lepší výkon

-je veľký prírodný zdroj živín - vitamíny, minerály, cholín, inozitol, antioxidant, aminkokyseliny

-zabraňuje vytváraniu kyseliny mliečnej a tým únave, pomáha pri strese a záťaži

 

Príprava:

K tradičnej príprave čaju Maté potrebujete kalabasu (nádoba z určitého druhu tekvice) a bombillu (kovová alebo bambusová slamka, kt. má na konci sitko alebo dierky).

Pred prvým použitím treba kalabasu vypláchnuť a vysušiť. Potom naplňte kalabasu do 2/3 čajom maté. Nádobku naklonte tak aby sa zosipali na jednu stranu všetky lístky a do prázdneho priestoru nalejte studenú vodu, len toľko aby sa lístky do nej ponorili. Nechajte chvíľu pôsobiť a potom jemne ponorte bombilu. zalejte horúcou vodou 80-90°C (nie vriacou) až po okraj kalabasy a môžete piť. Čaj nemiešajte, aby ste neupchali dierky v bombille. Prvý nálev je veľmi silný, môžete pridať horúcu vodu i viackrát a tým si čaj zjemniť. Prípadne prvý nálev vyliať a piť až ten ďaľší.

 

Klasická príprava:

1-2 čajové lyžičky zaliať 2,5-3dcl horúcou vodou a nechať 5-10 min. vylúhovať.

Čaj sa často pripravuje aj ako studený nápoj tzv. Tereré, alebo "slnečný čaj" : 1/2 šálky sypaného maté dáme do veľkého džbánu, zalejeme studenou vodou a necháme na slnku asi 1 hodinu stáť. Potom precedíme a podávame z ľadom, prípadne ochutené s ovocím, korením a podobne. Môžete si vytvoriť vlastnú kombináciu.